Wyjazdy na praktykę
ERASMUS+
UWAGA! PRZY WYBORZE MIEJSCA DO ODBYCIA PRAKTYKI ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z BAZĄ PRAKTYK BWM: ZAKŁADKA BIURO->PRAKTYKI I STAŻE ORAZ Z BAZĄ PRAKTYK NA STRONIE PROGRAMU ERASMUS: TUTAJ
- Porozumienie o programie praktyk (Training Agreement) to umowa między studentem, instytucją przyjmującą i uczelnią macierzystą, określająca program i przebieg praktyki. Porozumienie będzie podstawą uznania i zaliczenia Twojej praktyki przez macierzysty wydział. Porozumienie muszą podpisać wszystkie trzy strony przed wyjazdem studenta. Pełne zrealizowanie uzgodnionego programu praktyki powinno gwarantować jej automatyczne zaliczenie przez uczelnię macierzystą.
- Umowę (Placement Contract) z uczelnią macierzystą na realizację wyjazdu, która szczegółowo określa warunki odbywania praktyki oraz wypłaty i rozliczenia stypendium (między innymi: czas trwania pobytu na praktyce, wysokość stypendium, sposób jego wypłaty, termin, w którym trzeba rozliczyć się z uczelnią, itp.).
Learning-agreement_traineeships.docx (118.35 kB) Zasady_realizowania_wyjazdow_na_studia_i_praktyke_2020_21.pdf (7,429.31 kB)
W ślad za informacją przekazaną przez Narodową Agencję informujemy również o istnieniu portalu internetowego pomocnego przy wyszukiwaniu potencjalnych miejsc odbywania praktyk przez studentów. Jest to:
PRAXIS
W programie Erasmus na praktykę studencką można wyjechać do zagranicznej instytucji, np. przedsiębiorstwa/firmy, placówki naukowo-badawczej, organizacji non-profit i do innych instytucji (muzea, biblioteki, szpitale itp.).
2. Nie można odbyć praktyk Erasmus+ w instytucjach unijnych ani w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie unijnymi programami, ani polskich placówkach dyplomatycznych za granicą.
3. Instytucja, w której będziesz odbywać praktykę musi znajdować się w kraju uczestniczącym w programie Erasmus.
4. Praktyka powinna być związana z dziedziną, jaką się studiuje. W pewnych przypadkach będzie ona stanowiła integralną część programu studiów (praktyka obowiązkowa), w innych – będzie dawała możliwość zdobycia dodatkowych kompetencji i umiejętności (praktyka nieobowiązkowa).
5. Rekrutacja na wyjazdy odbywa się w roku akademickim poprzedzającym wyjazd. Aby wziąć w niej udział należy wypełnić formularz aplikacyjny i dostarczyć go wraz z zaświadczeniem o średniej z toku studiów (wystawianym przez dziekanat) oraz zaświadczeniem o znajomości języka do Biura Współpracy Międzynarodowej lub Uczelnianego Koordynatora Programu Erasmus+.
6. Podstawowymi kryteriami są znajomość języka, w którym odbędzie się praktyka oraz wyniki w nauce.
7. Obowiązki studenta wyjeżdżającego na praktykę określa dokument Karta jakości praktyki Erasmusa (Quality Commitment). Stanowi ona załącznik do umowy (training agreement) podpisywanej przez instytucję wysyłającą, przyjmującą i studenta.
8. Zgodnie z zasadami programu Erasmus instytucja przyjmująca na praktykę może, ale nie musi wypłacać dodatkowego wynagrodzenia. Sprawę tę reguluje ewentualna odrębna umowa między studentem a instytucją przyjmującą go na praktykę.
9. Stypendium przyznane studentowi jest dofinansowaniem kosztów związanych z podróżą i pobytem za granicą. Przeznaczone jest na pokrycie części kosztów zakwaterowania, utrzymania i innych wydatków związanych z pobytem w innym kraju.
10. Instytucja przyjmująca może zapewnić zakwaterowanie, ale nie jest do tego zobowiązana, powinna przynajmniej udzielić informacji o możliwościach jego znalezienia.
11. W przypadku praktyki obowiązkowej, która stanowi integralną część studiów w uczelni macierzystej, zaliczenie praktyki następuje tak samo, jak zaliczenie przedmiotu. W przypadku praktyki nieobowiązkowej należy zadbać o jej wpisanie do Suplementu do Dyplomu jako dodatkowego osiągnięcia studenta. W obydwu przypadkach zaliczenie praktyki będzie wymagało dostarczenia macierzystej uczelni dokumentu, w którym instytucja przyjmująca potwierdzi jej zrealizowanie.
12. Jeżeli za granicą stypendyście przydarzy się poważny wypadek, albo ciężko się rozchoruje, ma możliwość skrócenia pobytu z powodu tzw. “siły wyższej”. W takiej sytuacji należy natychmiast skontaktować się z macierzystą uczelnią. W pozostałych przypadkach należy wywiązać się z terminarza odbywania praktyki zawartego w umowie.
13. Przedłużenie pobytu w instytucji przyjmującej w ramach programu Erasmus jest możliwe tylko w obrębie jednego roku akademickiego. Nie można przedłużyć pobytu na kolejny rok akademicki, nawet bez otrzymania stypendium. Aby przedłużyć pobyt o kolejne miesiące w ramach tego samego roku akademickiego należy uzyskać zgodę instytucji przyjmującej i swojej uczelni, uzgodnić
14. Każdy stypendysta Erasmusa jest zobowiązany ubezpieczyć się przed wyjazdem od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz uzyskać odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne. Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana przez NFZ; należy pamiętać, że karta obowiązuje tylko w krajach Unii Europejskiej i obejmuje tylko część świadczeń związanych z leczeniem. Szczegółowe informacje dostępne są na stronach NFZ. Przy wyjeździe np. do Turcji należy wykupić polisę w firmie ubezpieczeniowej.
15. Przed wyjazdem na praktykę Erasmusa należy podpisać: